Szczury – zwalczanie szkodników

SZCZURY (RATTUS)- Zwalczanie szkodników i zapobieganie inwazji

Te Szkodniki nie należą do lubianych, rzadko kto wypowiada się na ich temat pochlebnie. Jednakże nie ma co ukrywać, że same sobie na taką opinię zapracowały. Przenoszą groźne choroby, drażnią zapachem, skrobaniem, a do tego nie zachwycają swoim wyglądem. Szczury nie wstydzą się tego co jedzą, a do najczęściej spożywanych przedmiotów oprócz pozostałości żywności należą kable elektryczne, rury, drewno czy metal. Bywa to bardzo niebezpieczne ponieważ powoduje zwarcia i wycieki, zarówno wody jak i gazu. Tak więc jeśli dodamy pożary i powodzie okazuje się, że szczury są naprawdę niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz środowiska -koniecznym jest zatem zwalczanie tych szkodników.

Jak zapobiec pojawieniu się szczura

  1. Uważaj na szczeliny w pomieszczeniach, jeśli są to usuń je, zwłaszcza te wokół rur, przy podłodze, ponieważ szczur potrzebuje otworu zaledwie 15 mm, aby się przedostać. Jeśli znajdziesz potencjalny punkt wejścia, postaraj się go uszczelnić jak najszybciej. Skoncentruj się najpierw na lukach najniższego poziomu, ponieważ są to obszary najbardziej prawdopodobne do przedostania się szkodnika do pomieszczenia. Zwróć uwagę również na otwory wentylacyjne.
  2. Usuń potencjalne miejsca lęgowe szczura utrzymując podwórka i ogrody w czystości i porządku. Wytnij zarośnięte obszary i polany, usuwając stosy drewna lub gruzu.
    Miejscem lęgowym szczura mogą stać się również hałdy kompostu więc można osłonić go siatką drucianą. Utrzymuj obszary kompostu dobrze uszczelnione i w dobrej odległości od swojej posesji. Szczury uwielbiają odsłonięty kompost.
  3. Zwróć uwagę na odpływy kanalizacyjne i utrzymuj w czystości kanalizację.
  4. Zakryj wszystkie domowe śmietniki, gdzie szczury mogą uzyskać dostęp do jedzenia. Pojemniki do recyklingu należy również umyć, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia. Zawsze pamiętaj o przykryciu wszystkich pojemników. Częste wyrzucanie śmieci również pomaga zapobiec inwazji tego gryzonia.
  5. Jeśli pojemniki na śmieci masz wystawione przed domem, dopilnuj, aby były zakryte i regularnie myte. W przypadku ich pęknięcia, konieczna będzie natychmiastowa wymiana.

“Super szczury” i ich odporność na konwencjonalne preparaty

Wieści, które od kilku lat docierają do nas z Wielkiej Brytanii mówią o rozwoju nowej odmiany szczura. Badania przeprowadzone na jednym z brytyjskich uniwersytetów dowodzą o istnieniu genetycznie zmutowanych szczurów odpornych na konwencjonalne metody zwalczania tych szkodników. Jak powstały? Mówi się o nieodpowiednim używaniu rodentycydów przez osoby prywatne, nie przeszkolone, właścicieli mieszkań czy domów, którzy postanowili zwalczać gryzonie na własną rękę.

Szczury bez mutacji potraktowane trucizną są uśmiercane, zaś te, którym udaje się przeżyć mogą w sobie posiadać nowy gen, który jest następnie przekazywany potomstwu i tak powstaje coraz więcej „super szczurów” odpornych na trucizny. Jak zatem przeprowadzić skuteczne zwalczanie tych szkodników? W takich przypadkach do zastosowania pozostają pułapki bądź zwykła wiatrówka. Trwają prace nad mocniejszymi truciznami, które przyniosą pożądane efekty.

Profesjonalne zwalczanie szkodników

Specjalistycznym zwalczaniem szczurów i innych gryzoni oraz wszystkich pozostałych szkodników zajmują się firmy DDD. Są w tym temacie wielokrotnie szkoleni, posiadają odpowiednie narzędzia i środki ku temu aby zabieg wykonać profesjonalnie i przede wszystkim bezpiecznie.
Specjaliści używają zintegrowanego programu do walki ze szkodnikami. Technicy mają dostęp do sprzętu monitorującego szkodniki, znają liczbę szczurów w danym gnieździe i mogą obliczyć ich rozmiary, dlatego doskonale wiedzą ile i jakiego środka użyć w danym zabiegu, aby był on skuteczny. Istnieje wiele różnych metod zwalczających szkodniki żywności jak dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja, odkomarzanie, fumigacja, usuwanie szkodników drewna. Firmy te oczyszczają powierzchnie, wykonują również zabiegi ozonowania pomieszczeń. Od nich zależy jednak, która metoda zostanie zastosowana, aby była odpowiednia i skutecznie poradziła sobie z powstałym kłopotem.

Problem pt. zwalczanie szkodników, w tym przypadku szczurów będzie zawsze obecny. Tam gdzie żyją ludzie, niestety żyją szczury i musimy żyć obok siebie. Chrońmy swoje domostwa, róbmy wszystko, aby nasze gospodarstwo, mieszkanie nie były dla nich atrakcyjne, utrzymując czystość i porządek.

Sygnały świadczące o obecności szczura

🐀 Odgłos skrobania pod deskami w podłodze lub nad sufitem, odgłos gryzienia, szczękania zębami, drapania
🐀Odchody, które są ciemne, w kształcie granulek-wyglądające jak duże ciemne ziarna ryżu
🐀 Pogryzione kable elektryczne, rury, plastik, podarte torby po żywności czy śmieci
🐀 Ślady stóp, ślady ogona

Biologi i zachowanie szczurów

Szczury zwiększają swoją aktywność zwłaszcza latem i wczesną jesienią. Dlaczego? mają więcej pożywienia po zbiorach, temperatury są jeszcze wysokie, roślinność bujna więc łatwiej się schować przed potencjalnymi drapieżnikami. Ale gdy temperatury zaczynają spadać i brakuje pożywienia, szczury zaczynają szukać schronienia i udają się w bardziej zurbanizowane lokalizacje. Jesienią i zimą szczury zaczynają przebywać wokół budynków i wchodzą do pomieszczeń.
Konieczność przetrwania często wymusza na nich wychodzenie z kryjówek nocą. Stają się wówczas odważniejsi w swoich poszukiwaniach, przebywają w miejscach ciepłych, aby ukryć się przed chłodem. Kojarzą nam się z chorobami, plagami i brudem, a tymczasem są to bardzo czyste zwierzęta, które na swoją higienę poświęcają naprawdę dużo czasu.

W Polsce najpopularniejszym żyjącym szczurem jest szczur wędrowny (Rattus norvegicus) znany również jako norweski czy rudy. Gatunek ten żyje około 2 lata, w hodowli może dożyć nawet trzech. Jeśli środowisko ma preferowane warunki to samica może się rozmnażać co sześć tygodni z miotami składającymi się z 6-8 sztuk potomstwa. Każda część cyklu trwa średnio 21 dni. Kiedy samica szczura urodzi małe szczurzątka, w ciągu 21 dni powinna je odstawić. W tym czasie przechodzi tzw. poporodową ruję, która występuje między 10-24h po porodzie. Oznacza to, że bardzo szybko po porodzie może znowu zajść w ciążę, dlatego obserwuje się wówczas nalot samców w pobliżu jej przebywania. Noworodki osiągają dojrzałość płciową już po 5 tygodniach.

Jest to gatunek wszystkożerny, lubiący spędzać najwięcej czasu tam, gdzie przetrzymywane jest pożywienie lub odpadki żywności. Szczur znakomicie pływa przemierzając kanały czy cieki wodne. Czym się żywią? Jak już wcześniej wspomniano szczury nie są zbyt wybredne i jedzą prawie wszystko. Preferują produkty zbożowe. Chociaż zazwyczaj nie przekraczają wagi 0,5kg, to jeśli warunki są sprzyjające mogą przekroczyć nawet 1kg.

Dodaj komentarz