Zintegrowany program ochrony przed szkodnikami (IPM)

IPM – Zintegrowany program ochrony przed szkodnikami

IPM jest ważną częścią wysiłków każdego zakładu żywnościowego w celu wyprodukowania bezpiecznego, legalnego produktu spożywczego. Niektóre owady, gryzonie i ptaki są w stanie wprowadzić znaczące zanieczyszczenia do zakładu spożywczego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować zagrożenia stwarzane przez te szkodniki.

IPM to kompleksowe podejście do zarządzania populacją szkodników, które uwzględnia szereg strategii mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie populacji szkodników do akceptowalnego poziomu przy jednoczesnej poprawie jakości środowiska. Aby to osiągnąć, program IPM opiera się na wiedzy na temat biologii i zachowania określonej populacji szkodników, aby określić, które czynniki dopuszczają dostęp szkodników i wspierają ich zdolność do przetrwania i zwiększenia liczby.

Dopuszczalne poziomy tolerancji dla szkodników

Dobrze zarządzany program IPM wymaga kombinacji strategii, aby odnieść sukces. Nie ma magicznych pocisków ani jednego uniwersalnego programu, jak mogło by się wydawać. Każdy produkt spożywczy i każda kwestia szkodników jest wyjątkowa i ma wpływ na obecne warunki. Prawdziwy profesjonalista rozumie to i wykorzystuje informacje do ustalenia udanego programu IPM. Podstawowe elementy programu IPM to:

  • Ograniczenie populacji szkodników do punktu, w którym nie stanowią zagrożenia dla produktów żywnościowych lub personelu
  • Znajomość biologii i zachowań agrofaga
  • Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem zasady ICE
  • Zrozumienie i stosowanie programów wstępnych do kontrolowania lub zmiany środowiska wspierającego populację szkodników
  • Wdrożenie poprawnego i skutecznego programu monitorowania
  • Zbieranie i ustalanie trendów na podstawie dostępnych danych
  • Kształcenie pracowników
  • Używanie pestycydów tylko w razie potrzeby

Strategia rozwiązywania problemów związanych z ochroną przed szkodnikami

Identyfikacja:

Cały obiekt jest kontrolowany wewnątrz i na zewnątrz w celu określenia obecności populacji szkodników i jego znaczenia w odniesieniu do integralności wytwarzanych produktów. Wykorzystując informacje o biologii i zachowaniu szkodników, można określić poziom porażenia i możliwe punkty wejścia, które szkodniki wykorzystują do uzyskania dostępu do obiektu.

Kontrola:

Jeśli problem jest wykryty, następnym krokiem jest określenie natychmiastowych kroków, które należy podjąć, aby uniknąć potencjalnego porażenia produktów żywnościowych. Krótkoterminowe działanie naprawcze nie jest kompletnym rozwiązaniem problemu.

Przykład:

Kilka zdezorientowanych larw chrząszczy i osobników dorosłych zostało zaobserwowanych w  koszu na mąkę. Cała mąka i owady są odkurzane, a materiał jest odpowiednio usuwany. Dowody dotyczące problemu zostały usunięte, ale czy problem został rozwiązany? Dlaczego w tym miejscu była aktywność związana z mąką i owadami? Czy w systemie dystrybucji mąki jest nieszczelność? Ile czasu minęło, odkąd ten obszar został odpowiednio wyczyszczony? Czy istnieje nieznana nieszczelność używana przez owady, które należy wyeliminować? Kiedy ostatnio sprawdzano tę lokalizację?

Eliminacja:

Celem tego kroku jest zidentyfikowanie długoterminowych działań korygujących, które zapobiegną powtórnemu wystąpieniu problemu i / lub go wyeliminują. Zazwyczaj identyfikuje się program, który należy zmodyfikować lub dostosować, aby zapobiec nawrotom lub wyeliminować problem.

Zbiór aktywności mąki i owadów w tym przykładzie jest wskaźnikiem niepowodzenia programów i procedur zaprojektowanych, aby temu zapobiec. Czyszczenie nie rozwiązuje problemu, chyba że podstawowa przyczyna obecności mąki i owadów jest zidentyfikowana i wyeliminowana. Zasada ta ma zastosowanie do zarządzania każdym problemem związanym ze szkodnikami.

Programy wstępne

Podstawowe programy wstępne są niezbędne do sukcesu każdego programu IPM. Programy są zaprojektowane i wykorzystane do kontroli środowiska w zakładzie spożywczym w celu ograniczenia możliwości zanieczyszczenia lub zafałszowania produktu. Zidentyfikować obecność szkodników poprzez inspekcje, ograniczyć ich zasoby poprzez higienę i właściwą konserwację, a także utrudnić im wejście lub uzyskanie kontroli poprzez odpowiednią inwentaryzację wrażliwych materiałów. Używanie programów wstępnych do tworzenia niekorzystnego miejsca dla szkodników jest najlepszą metodą kontroli.

Dodaj komentarz