Szkodniki i ich wpływ na bezpieczeństwo żywności

Szkodniki mogą wyrządzić poważne szkody w naszych domach, gospodarstwach i zakładach produkujących żywność ale przede wszystkim szkodzą naszemu zdrowiu.  Ich zdolności adaptacyjne oraz aklimatyzacja do większości warunków odgrywają istotną rolę w szerzeniu się wirusów oraz chorób zakaźnych.

Co wspólnego ma żywność i szkodniki? Otóż owady, ptactwo, gryzonie często pojawiają się w okolicach związanych z uprawą roślin, produkcją żywności czy hodowlą zwierząt. Dobrze się tam czują, mają stały dostęp do pokarmu i wody, a więc wszystkie sprzyjające warunki do zasiedlenia się i rozmnażania. Niszcząc warstwę izolacyjną, ochronną przedostają się do zakładów produkcyjnych, na fermy, uprawy, magazyny i przenoszą zarazki, często choroby pozostawiając swoje odchody na żywności. Prowadzić to może do wystąpienia poważnych zachorowań, a nawet epidemii. Przykładem może być włośnica w mięsie, które pochodzi z trzody chlewnej. Człowiek ulega infekcji poprzez spożywanie żywości skażonej patogenami. Ptaki np. przenoszą salmonellozę, grypę ptasią czy choroby alergiczne, szczury :tularemię, tyfus plamisty czy nawet dżumę.

Niezwykle istotnym czynnikiem w walce z rozprzestrzenianiem się szkodników, a co za tym idzie wirusów i chorób jest czystość i porządek. Odpowiednie uszczelnianie budynków, wentylacji czy kanalizacji to proste działania, które pomogą zapobiec przedostaniu się np. szczura. Gdy jednak problem narasta i nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić, można wynająć firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w zabiegach takich jak dezynsekcja czy deratyzacja. Na rynku dostępnych jest wiele firm zajmujących się profesjonalnym zwalczaniem szkodników, które wykonują monitoring DDD  kontrolując ich aktywność, a następnie skutecznie usuwają je z miejsc ich występowania.

Dodaj komentarz