Jak ochronić budynek przed szkodnikami?

Jak ochronić budynek przed szkodnikami? Pytanie zapewne pojawia się wielokrotnie w sytuacjach gdy na Zakładzie spożywczym pojawiają się gryzonie, owady biegające, szkodniki magazynowe czy inne szkodliwe organizmy. Często, pomimo wielu zainstalowanych urządzeń monitorujących aktywność szkodników ich obecność wewnątrz budynków jest nadal odczuwalna.

Ważnym elementem IPM (Zintegrowany program ochrony przed szkodnikami) jest zapewnienie szczelności obiektu. Obok fizycznej, chemicznej i biologicznej metody walki ze szkodnikami ten element jest również ważnym ogniwem. 

Myszy są w stanie przecisnąć się przez otwory i szczeliny wielkości 6mm. Szczury potrzebują niewiele więcej bo tylko 10-12mm. Natomiast owady są w stanie wejść nawet przez niewielkie szczeliny czy pęknięcia w ścianach i podłodze.

Jedną z metod ochrony przed szkodnikami w budynku jest przeprowadzenie dokładnych inspekcji drzwi wyjściowych, drzwi dokowych i systemów pomostów przeładunkowych w jasne słoneczne dni. W zależności od ekspozycji na słońce drzwi powinny być sprawdzane w różnych porach dnia, aby zapewnić pełną ocenę. Jeśli światło dzienne pokazuje się wokół drzwi, może być konieczne wykonanie korekty.

Inną metodą jest przeprowadzenie kontroli zewnętrznej części obiektu w nocy. Kontrola powinna skupiać się na świetle przenikającym z wnętrza obiektu na zewnątrz, wskazując potencjalne punkty penetracji szkodników. Nocna inspekcja zewnętrzna jest również dobrym sposobem aby ocenić oświetlenie na zewnątrz obiektu. Niektóre systemy oświetleniowe powodują dodatkowe wabienie szkodników. Światło przyciąga szkodniki w okolice drzwi i ramp załadunkowych a gdy występują w nich nieszczelności to wtedy przedostają się do wewnątrz budynków.

Warto sprawdzić wszystkie potencjalne miejsca wtargnięcia szkodników do budynku. Często są to otwory wokół zamontowanej instalacji klimatyzacji lub wentylacyjnej. Innym razem nieszczelności wokół ramp załadunkowych, drzwi lub okien. Kratki ściekowe jak i cały system kanalizacyjny powinny być w dobrej kondycji oraz poddawane częstym przeglądom.

Dodaj komentarz